Przejdź do głównej zawartości

książki

 
    nie przeczytałam, i w ogóle nie miałam tak absurdalnego zamiaru:P, 52 książek w roku 2015. Przeczytałam ich za to dość, żeby wiedzieć, że literatura ma się nieźle, a ja mam za mało czasu, żeby poznać wszystkie jej odcienie :) Porządkując księgozbiór wybrałam moje trzy tytuły 2015, biorę pod uwagę oczywiście to, co przeczytałam, a nie to, co zostalo wydane, choć widze, że mniej więcej mi się obie kwestie pokrywają

miejsce trzecie to bezapelacyjnie świetna rzecz, dobry, ciekawy wywiad, o którym pisalam trochę tu.
Czyli Andrzej Stasiuk w roli rozmówcy Doroty Wodeckiej - "Życie to jednak strata jest"

drugie miejsc, które, w sumie mogłoby być pierwszym i odwrotnie to "Drach"  Szczepana Twardocha, a na pierwsze trafia książka, która wpadła w moje rece przypadkiem (Agatko- dzięki!!!) i kompletnie mnie uwiodła :)Tak, powinnam się najpierw pozachwycać "Księgą Diny", ale dziś uwielbiam "Stulecie". To powieść monumentalna, ciekawa, napisana stylem, który mnie zachwyca :).Głównymi bohaterkami "Stulecia" są Sara Susanne, Elida i Hjørdis, czyli prababka, babka i matka Herbjørg Wassmo. To opowieść o ich życiu, o dzieciach, o tym, czego pragnęły i co mogły dostać. Błyskotliwie skonstruowana, nieco niepokojąca miejscami, a przede wszystkim prawdziwa i magnetycznie przyciągajca. Nie wiem, czy dla każdego, czytałam także chłodne recenzje ... Choć kompletnie ich nie rozumiem :P


 Do pierwszej trójki nie dostała się "Uleglość" MH ani przeczytane przeze mnie w tym roku opowiadania Munro, nie piszę także o lubianej przeze mnie Elif Shafak. Czytam dużo dobrych książek, ten subiektywny wybór ulubionej trójeczki pokazuje chyba, że i ja się zmieniam. Cenię coraz bardziej surowość w pisaniu, oszczędność i historie, które nie są oczywiste. Ani jednoznaczne. Przyciągają mnie światy bardzo odlegle od mojego, a jednocześnie takie, w których mogłabym się zadomowić.
 W Święta zabieram się za nowego - grubiutkiego - Pamuka. Dam znać, co to za świat :)

Komentarze

fischerwoman pisze…
Jesteś jak beletrystyczny odkurzacz :) kocham Cię za to!
Brombie pisze…
Stasiuk to chyba też mój nr 1 w tym roku. Dzięki, że ciągle robisz za moją bibliotekę. Kocham Cię.

Popularne posty z tego bloga

widzę w sobie starość
w swojej twarzy widzę następstwa wszystkich decyzji, które podjęłam
nieuchronność i brak ratunku
inaczej nie mogłam postąpic
człowiek nie jest kowalem swego losu, wykuć może tylko cząstkę z tego, co umie, co obejmie sercem lub rozumem

dopiero teraz, dziś, od niedawna, widzę siebie we wszystkim, a nie widzę sobą

życie mnie kompletnie nie bawi, ale szanuję fakt, że je mam

a potem

"To było wszystko. Albo raczej nie wszystko, bo nigdy nic nie jest pełne, wykończone;nie sam cios przecież sprawia nam cierpienie, lecz te rozwlekłe, ciągnące się później następstwa ciosu, te śmieci, które się po nim walają i które trzeba uprzątać, wymiatać z progów rozpaczy. ”

— William Faulkner
ta miłość była wyborem głupim, złym, nieodpowiednim, ale wyborem
pamiętam ten dzień w styczniu 2012 roku, w którym podjęłam decyzję świadomość błędu przyszła nieco później, jeszcze później wymiatałam z progów rozpaczy swoje złudzenia i nadzieje.
od dłuższego czasu nie umiemy już ze sobą rozmawiać, od nieco krótszego nie utrzymujemy kontaktu. Trzeba było kilku miesięcy i tytanicznej pracy nad sobą, żeby to w sobie ułożyć, może nie zrozumieć, bo nie ma wytłumaczenia. Ale poskładać, posprzątać.
wszyscy (świadomi i mimowolni) świadkowie tej historii odetchnęli z ulgą
życie toczy się dalej, bo przecież nie mogłoby stać sie inaczej w międzyczasie wydarzyło się wszystko to, co musiało się wydarz…

o nieodnalezieniu

zaczęło się o 7.40, wyszłam na parking do auta, a auta nie było zatem poszukałam na kolejnym parkingu i jeszcze jednym... aż T podsunąl mi myśl, że przecież niekoniecznie ja parkowalam ostatnio, bo to on był u wulkanizatora, także ostatecznie "kochanie skręć w lewo koło przedszkola, potem w prawo i na 12.30 masz swoje auto"
potem nie odnalazłam się w pracy, ani na kursie pierwszej pomocy, który uswiadomil mi, że jednak boję się za mało i za rzadko a potem to już pogubilam się po całości, bo czemu nie, prawda?
czasem mam wrażenie, ze jeszcze chwila, a już kompletnie się nigdzie nie znajdę w żadnej czasoprzestrzeni ani równoleglej rzeczywistości prostopadlej chyba też nie